Farkları nedir: Arabica, Robusta, Arabusta!


Paylaş:

Arabica ve Robusta kahve çekirdekleri arasındaki farklar nedir. Robusta nerelerde kullanılır? Arabusta da nedir?

Kahve dünyasında her adımda karşınıza çıkan bir prestij cümlesi şudur: Ürünlerimiz yüzde yüz Arabica çekirdeklerinden imal edilmiştir. Öte yandan kahve ile ilgili her türlü bilgi metninde, iki tür çekirdek olduğundan bahsedilir: Arabica ve Robusta. E peki bu Robusta nedir? Nasıl bir şeydir? Niye böyle üvey evlat muamelesi görür? Farkları nelerdir? Yazımızda ağırlıklı olarak Robusta çekirdeklere dair bilgi vermeye çalışacağız. Zira Arabica ile ilgili bilgi her yerde mevcut. Bir de Arabusta diye bir şey bulduk. Onu da anlatacağız. Başlayalım…

Robusta ve Arabica arasındaki farklar

İki kahve çekirdeği arasındaki temel farklar şunlar:

  • Arabica daha yüksek rakımda yetişirken, Robusta (ya da Canephora)  daha alçak kesimlerde yetişiyor, çevresel koşullara daha dayanıklı ve dolayısıyla üretimi daha kolay. Bu da fiyatının daha ucuz olmasını sağlıyor.
  • Arabica, daha yüksek asiditeli ve daha aromatik tatlar sunarken, Robusta daha sert ve odunsu-topraksı bir içim sunuyor.
  • Robusta çekirdekler, Arabica’ların yaklaşık iki katı kadar kafein içeriyor. Arabica’larda oran yüzde 1.1 ile 1.7 arasında iken Robusta’larda oran yüzde 2 ve 4.5 arasında değişiyor.
  • Arabica kahve çekirdekleri  44 kromozomlu gene sahip. Robusta ise 22.
  • Arabica’nın single origin çeşitliliği obusta’nın fersah fersah ötesinde.

Üretim rakamları

Temel farklar bu şekilde. Peki Robusta’nın üretim yerleri neler? Dünya kahve üretiminin yüzde 70’i Arabica çekirdeklerden oluşuyor. Yüzde 30 ise Robusta. Daha yaygın olan Arabica çekirdekler en çok Brezilya’da üretilirken Robusta çekirdeklerin ana üretim yeri Vietnam. Brezilya, Hindistan, Endonezya ve Batı Afrika’da da Robusta kahveler üretiliyor. Yaptığımız araştırmada Uganda ve Zaire’nin en iyi Robusta çekirdeklere sahip olduğunu okuduk. Tek kaynakta okuduğumuz için ne kadar doğrudur bilemiyoruz.Nerede kullanılır?

Robusta kahve çekidekler, bugün daha çok espresso yapımında olarak kullanılıyor. İtalyan espresso ürünlerinin çoğunda Robusta çekirdekler kullanılıyor. Yüksek kafein ve daha fazla krema! Bununla birlikte aroma katmak için Arabica ile birlikte harmanlandığı da görülüyor. Filtre kahve için pek kullanılmamakla birlikte sertlik olarak az gelen single origin kahvelerle karıştırarak harmanlayabilirsiniz. Evde bir miktar robusta çekirdek bulundurursanız, aldığınız kahve fazla aromatik ve yumuşak geldiğinde dengelemek için elinizde bir aracınız olacaktır. Ne yardan ne serden geçenler için de bu, iyi bir yöntem olabilir. Kahve kültüründe en iyi kahve demek, herkesin kendi zevki demek. Onu da siz, kendiniz keşfedeceksiniz.

Yeni çocuk: Arabusta

İki tür arasında araştırma yaparken Arabusta ismi verilen, daha çok Afrika’da üretilen hibrit (melez) bir kahve çeşidinin bulunduğunu da öğrendik. Şurada genetik bilgilerine dahi yer verilmiş. Hakkında çok fazla yazı yer almamakla birlikte, ileride yeni bir bilgi edinirsek bu yazıyı da güncelleriz.

 


Kaynak: KahveliOkur


27.04.2019 - 2024 yıl önce güncellendi | Etiket: arabica, arabica robusta fark\u0131, arabica robusta kahve, arabusta, arabusta coffee, coffee, en iyi robusta kahve, espresso, kahve, kahve \u00e7ekirde\u011fi, kahve \u00e7e\u015fitleri, kahve t\u00fcrleri, melez, robusta, robusta kahve, robusta kahve nedir | 3.999 görüntüleme
Paylaş:

Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar